Kiedy najlepiej zbierać lawendę do suszenia?

Kiedy najlepiej zbierać lawendę do suszenia?

Lawenda jest rośliną bardzo chętnie uprawianą w przydomowych ogrodach. Spowodowane jest to głównie jej pięknymi kwiatostanami, ale także wyjątkowym zapachem oraz właściwościami. Po odpowiednim wysuszeniu kwiaty lawendy mogą być przechowywane aż do następnego sezonu. Zbioru lawendy można dokonać jedynie w określonym czasie. Kiedy dokładnie zebrać kwiaty lawendy, aby zachowały swój aromat i kolor?

W jakim okresie kwitnie lawenda?

Lawenda w Polsce zaczyna kwitnąć w okresie letnim, zwykle jest to czerwiec lub lipiec. Czas ten może być jednak zróżnicowany w zależności od regionu oraz aktualnie panującej pogody. Wahania temperatur mają duży wpływ na rozwój kwiatów. Pojawiają się one stopniowo i nierównomiernie. Okres kwitnienia kończy się zwykle w sierpniu. Kielichy kwiatowe utrzymują się na łodygach jeszcze długo po zakończeniu kwitnienia. Jednak po tym czasie nie są one już tak bujne i okazałe jak w jego trakcie. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy ścinać lawendę do suszenia.

W jaki sposób i kiedy ścinać lawendę do suszenia?

Lawendę do suszenia najlepiej ścinać w lipcu i sierpniu. Powinno się to odbyć przed całkowitym rozwinięciem kwiatów. Najlepiej, gdy są one jeszcze w paczkach, a jednocześnie widoczny jest kolor kwiatostanów. To moment, kiedy kwiaty zawierają największą ilość olejków eterycznych.

Wbrew pozorom ważna jest także godzina zbioru lawendy. Najlepiej robić to w południe. Wtedy właśnie stężenie substancji zapachowych w kwiatach jest największe. Wykonywanie zbioru wieczorem lub z rana może wiązać się z zebraniem kwiatów wraz z rosą, która może powodować późniejsze wystąpienie się pleśni. Podobny problem może pojawić się w przypadku zbioru lawendy tuż po deszczu lub w mglisty dzień.

Jeśli już wiadomo, kiedy ścinać lawendę do suszenia, trzeba określić jakich narzędzi do tego użyć. Lawendę najlepiej ścinać sekatorem lub nożycami. Cięcie powinno zostać wykonane na średniej wysokości. Nie należy tego robić tuż nad ziemią, ponieważ pędy mają słabą zdolność do regeneracji. Należy zadbać także o to, aby narzędzie do ścinania nie było zbyt tępe. Właściwie zebrana lawenda odwdzięczy się pięknymi i pachnącymi ususzonymi kwiatami.